"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tutulmalar Takvimi

ay ve güneş tutulması

30 Kasım 2020 Ay Tutulması İkizler Burcu

2020 yılının son dönemecinden sonraki ilk tutulma ikizler burcunda gerçekleşiyor. Tutulma iletişim ve problemlerin çözümüyle ilgili alanlarda daha çok etkileşim sergileyecektir. Aynı zamanda Uranüs ün Venüs ile karşıt açısı ülkemiz açısından zorlu bir değişim sürecini bizim açımızdan ise zorlu bir içsel dönüşümü işaret etmektedir. Kabullenişler ve sonlanmalarda yine bu tutulmanın arkasından gelebilir. Kişisel meselelerden yeni kurtuluyorken farklı konulardaki gündem ataklarını da bu dönemde rahatlıkla izleyebiliriz. Ayrıca dış ilişkilerde ve politik olaylarda da toparlayabilmek zor olacak. Soğuk bir kışa doğru yaklaşıyorken kurgusal ilerleyişin dar noktasından çıkmasını bekleyebiliriz. Buda konuların başka eksenlere doğru kayması demek olacaktır. Ekonomi açısından ise önemli kararlar kışın bizleri bekliyor. Hastalıklar ve 2020 yılının negatif dizilimi 2021 yılının zorlu başlangıç seyrini de ayrıca hazırlıyor diyebilirim.

14 Aralık 2020 Güneş Tutulması Yay Burcu

Bu yılın son tutulması yay burcunda gerçekleşiyor. Tutulmanın enerjisi yüksek ve mars gezegeninin desteğini alarak etkin bir role sahip olacağı beklenebilir. Tutulma inanç ve hayatın anlamı yönünden bakış açılarını değiştirebilir. Ayrıca Neptün özellikle inanç dünyasındaki ekseni daha fazla gündeme taşıyabilir. Bununla birlikte eğitim konularında da yeni gelişmeler ortaya çıkacaktır. Doğanın sert hareketleri de 2020 yılının bu döneminde gözlemlenebilir. Bununla birlikte kişisel çıkarların sert ekonomik dalgalara dönüşmesi ve sonrasında sosyal hayat içindeki yoğun hareketlenmelerde önemli görünüyor. Tutulma sonrası Jüpiter ve Satürn nün kovaya geçmesi ile 2019 ve 2020 dizilimi kökten değişmeye başlayarak yeni bir faslın önü açılıyor…

05 Temmuz 2020 Ay Tutulması Oğlak Burcu

Tutulmaların yoğun olduğu 2020 yılı yazında üçüncü ay tutulması bu kez oğlak burcunda gerçekleşiyor. Bir ay önceki tutulmaya nazaran daha olumlu etkilere sahip olan tutulma daha çok sosyoekonomik açılımları önümüze getirebilir. Kariyer konusunda bireysel başarılar gelebilir. Jüpiter ve Plüton birleşimi ile Satürn ile birlikte devam eden Retro hareketleri pek çok olayın iç yüzeyini görmemizde etkili olacaktır. Tutulmada destek noktası olan Uranüs değişim gücünü olumlu yönde gösterebilir. Bununla birlikte koç burucundaki mars iletişim ve ekonomi konularındaki çatışmacı tutumları tetikleyebilecektir. Bu yüzden bu dönemdeki hareketlenmeler önümüzdeki dönemlerin kaotik yapısını şimdiden belirliyor olacak. Tabi doğa olaylarındaki artış ta bu dönemde gözlemlenebilir.  

21 Haziran 2020 Güneş tutulması Yengeç burcu

Bu yılın ilk güneş tutulması yengeç burcunda gerçekleşiyor. Bu yüzden aile, güvenlik ve yuvamıza ait konular hız kazanmaya başlayacaktır. Bu tutulma 5 Hazirandaki ay tutulmasının sert etkisi karşısında bir etkileşim yaratarak olayların akışını değiştirebilecektir. Tutulmaya eşlik eden Venüs ve Merkür retroları iletişim ve yuvaya ait konuların üzerinde aksayan bir enerji yaratmaya devam ediyor olacaklar. Bununla birlikte iç dünyamızın durumu karışık ve iniş çıkışlı bir halde bizleri kısmen zorluyor olabilecektir. Girişim, destek ve yeni bilgiler için yola çıkma konusunda ise hevesli bir dönem olabilir. Yaz aylarını değerlendirmek için dikkate alınması gereken fırsatların üzerinde durulması önemli. Satürnün kova burcunda başlayan transiti ve retrosu da bu tutulmada hem kariyer hem de sosyal çevremizdeki yerimize dair önemli değişiklikleri beraberinde getirecektir. Tutulmanın destek noktalarındaki pozitif enerji ile marsın sert açısı arasında gidip geleceğimiz bir süreç te diyebiliriz.

5 Haziran 2020 Ay Tutulması Yay Burcu

Yaz aylarının yoğun tutulma takviminin ilki yay burcunda gerçekleşecek olan ve sert bir görünüme sahip ay tutulması olacak. Özellikle eğitim, seyahat, dış ilişkiler konularını vuracak olan tutulma hayata karşı bakış açımızın da dengesizleşmesini sağlayabilir. Tutulmaya eşlik eden Venüs retrosu ise ikizler burcunda iletişimde aksamalara ve problem çözümünde zayıf kalmamıza neden olacaktır. Duygusal hayatımızda yanlış anlaşılmalara da dikkat etmekte fayda var. Tutulmanın diğer önemli ayağı ise balık burcunda bulunan marsın özellikle psikolojimize yapmış olduğu baskı ve sinirlilik hali önemli olacak.

Tüm bu etkiler tetiklediği olaylar ile birlikte direnç yaratsa da diğer taraftan bizlere kurtulmamız gereken durumları da gösterebilir. Nerelerde yanlış yaptığımızı bulmamızı sağlayabilir. Genel anlamda ise dünyada kaotik ilişkileri ortaya çıkarabilir ve aynı zamanda bazı krizleri tetikleyebilir. Bununla birlikte negatif etki alan Neptün doğa olaylarının sertleşmesine de yol açabilir. Yay, balık, koç ve ikizler burcu olanlar bu etkileşimleri çok daha fazla hissedebilirler. Yaklaşan güneş tutulması menzili ise yengeç burcunun hayatında hareketlenmelere neden olacaktır. Yaşadıklarımıza odaklanıp kalmayalım ve dengeli bir şekilde esneklik yaratmaya çalışalım.

10 Ocak 2020 Ay Tutulması Yengeç Burcu

10 ocak tarihinde yengeç burcunda yüksek gerilimli bir ay tutulması yaşayacağız. Olumlu 2019 yılı kapanışı ardından ilk zorlu etkileşimi görmemizi sağlayacak. Yuvaya ilişkin temel konuları ve güvenlik temasını vurgulayan tutulma enerjisi karşısında ki gezegen birikiminden de yoğun bir şekilde etkilenecektir. Tabi bu kurguda anormal hızlanmalara neden olabilir buda bünyemizi biraz sarsabilir. Hemen öncesindeki güneş tutulması ve ocağın ilk günlerindeki olumlu atmosfer zararları azaltıcı yönde etkiye sahip olacak.

Ülkemiz açısından özellikle dış ilişkilerde ve toplumsal bakış açısında yoğunlaşan bir sert hava oluşturabilir. Ayrıca genel olarak piyasalarda da yoğun bir hareketlilik yaşanabilir. Bireysel olarak kendi hayatımızda kararlı duruşlar sergilemek önemli olacak. Kısa zaman aralıklarında bekleme konumuna geçmeyi başarmamızda önemli. Tutulma etkileşimi ocak ayının sonuna doğru dağılacak ve dengeye gelmeye başlayacaktır.  

2020 Güneş Tutulmaları

21 Haziran 2020 Güneş Tutulması Yengeç Burcu

14 Aralık 2020 Güneş Tutulması Yay burcu

2020 Ay Tutulmaları

10 Ocak 2020 Ay Tutulması Yengeç Burcu

05 Haziran 2020 Ay Tutulması Yay burcu

05 Temmuz 2020 Ay Tutulması Oğlak Burcu

30 Kasım 2020 Ay Tutulması İkizler Burcu


Ay ve güneş tutulmalarının astrolojik etkileri

Yazıların tüm hakları saklıdır

Murat KOYUN