"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tutulmalar Takvimi

ay ve güneş tutulması

05 Temmuz 2020 Ay Tutulması Oğlak Burcu

Tutulmaların yoğun olduğu 2020 yılı yazında üçüncü ay tutulması bu kez oğlak burcunda gerçekleşiyor. Bir ay önceki tutulmaya nazaran daha olumlu etkilere sahip olan tutulma daha çok sosyoekonomik açılımları önümüze getirebilir. Kariyer konusunda bireysel başarılar gelebilir. Jüpiter ve Plüton birleşimi ile Satürn ile birlikte devam eden Retro hareketleri pek çok olayın iç yüzeyini görmemizde etkili olacaktır. Tutulmada destek noktası olan Uranüs değişim gücünü olumlu yönde gösterebilir. Bununla birlikte koç burucundaki mars iletişim ve ekonomi konularındaki çatışmacı tutumları tetikleyebilecektir. Bu yüzden bu dönemdeki hareketlenmeler önümüzdeki dönemlerin kaotik yapısını şimdiden belirliyor olacak. Tabi doğa olaylarındaki artış ta bu dönemde gözlemlenebilir.  

21 Haziran 2020 Güneş tutulması Yengeç burcu

Bu yılın ilk güneş tutulması yengeç burcunda gerçekleşiyor. Bu yüzden aile, güvenlik ve yuvamıza ait konular hız kazanmaya başlayacaktır. Bu tutulma 5 Hazirandaki ay tutulmasının sert etkisi karşısında bir etkileşim yaratarak olayların akışını değiştirebilecektir. Tutulmaya eşlik eden Venüs ve Merkür retroları iletişim ve yuvaya ait konuların üzerinde aksayan bir enerji yaratmaya devam ediyor olacaklar. Bununla birlikte iç dünyamızın durumu karışık ve iniş çıkışlı bir halde bizleri kısmen zorluyor olabilecektir. Girişim, destek ve yeni bilgiler için yola çıkma konusunda ise hevesli bir dönem olabilir. Yaz aylarını değerlendirmek için dikkate alınması gereken fırsatların üzerinde durulması önemli. Satürnün kova burcunda başlayan transiti ve retrosu da bu tutulmada hem kariyer hem de sosyal çevremizdeki yerimize dair önemli değişiklikleri beraberinde getirecektir. Tutulmanın destek noktalarındaki pozitif enerji ile marsın sert açısı arasında gidip geleceğimiz bir süreç te diyebiliriz.

5 Haziran 2020 Ay Tutulması Yay Burcu

Yaz aylarının yoğun tutulma takviminin ilki yay burcunda gerçekleşecek olan ve sert bir görünüme sahip ay tutulması olacak. Özellikle eğitim, seyahat, dış ilişkiler konularını vuracak olan tutulma hayata karşı bakış açımızın da dengesizleşmesini sağlayabilir. Tutulmaya eşlik eden Venüs retrosu ise ikizler burcunda iletişimde aksamalara ve problem çözümünde zayıf kalmamıza neden olacaktır. Duygusal hayatımızda yanlış anlaşılmalara da dikkat etmekte fayda var. Tutulmanın diğer önemli ayağı ise balık burcunda bulunan marsın özellikle psikolojimize yapmış olduğu baskı ve sinirlilik hali önemli olacak.

Tüm bu etkiler tetiklediği olaylar ile birlikte direnç yaratsa da diğer taraftan bizlere kurtulmamız gereken durumları da gösterebilir. Nerelerde yanlış yaptığımızı bulmamızı sağlayabilir. Genel anlamda ise dünyada kaotik ilişkileri ortaya çıkarabilir ve aynı zamanda bazı krizleri tetikleyebilir. Bununla birlikte negatif etki alan Neptün doğa olaylarının sertleşmesine de yol açabilir. Yay, balık, koç ve ikizler burcu olanlar bu etkileşimleri çok daha fazla hissedebilirler. Yaklaşan güneş tutulması menzili ise yengeç burcunun hayatında hareketlenmelere neden olacaktır. Yaşadıklarımıza odaklanıp kalmayalım ve dengeli bir şekilde esneklik yaratmaya çalışalım.

10 Ocak 2020 Ay Tutulması Yengeç Burcu

10 ocak tarihinde yengeç burcunda yüksek gerilimli bir ay tutulması yaşayacağız. Olumlu 2019 yılı kapanışı ardından ilk zorlu etkileşimi görmemizi sağlayacak. Yuvaya ilişkin temel konuları ve güvenlik temasını vurgulayan tutulma enerjisi karşısında ki gezegen birikiminden de yoğun bir şekilde etkilenecektir. Tabi bu kurguda anormal hızlanmalara neden olabilir buda bünyemizi biraz sarsabilir. Hemen öncesindeki güneş tutulması ve ocağın ilk günlerindeki olumlu atmosfer zararları azaltıcı yönde etkiye sahip olacak.

Ülkemiz açısından özellikle dış ilişkilerde ve toplumsal bakış açısında yoğunlaşan bir sert hava oluşturabilir. Ayrıca genel olarak piyasalarda da yoğun bir hareketlilik yaşanabilir. Bireysel olarak kendi hayatımızda kararlı duruşlar sergilemek önemli olacak. Kısa zaman aralıklarında bekleme konumuna geçmeyi başarmamızda önemli. Tutulma etkileşimi ocak ayının sonuna doğru dağılacak ve dengeye gelmeye başlayacaktır.  

2020 Güneş Tutulmaları

21 Haziran 2020 Güneş Tutulması Yengeç Burcu

14 Aralık 2020 Güneş Tutulması Yay burcu

2020 Ay Tutulmaları

10 Ocak 2020 Ay Tutulması Yengeç Burcu

05 Haziran 2020 Ay Tutulması Yay burcu

05 Temmuz 2020 Ay Tutulması Oğlak Burcu

30 Kasım 2020 Ay Tutulması İkizler Burcu

26 Aralık 2019 Güneş tutulması Oğlak burcu

Bu yıl üçüncü güneş tutulması oğlak burcunda gerçekleşiyor olacak. Yönü ve enerjisi oldukça pozitif bir görünüm veren bu tutulma ekonomi ve finans dünyasının hareketlerine etki edecek. Kişisel haritalarımızda ise kariyer evimizde yeni yolların görünmesini sağlayacaktır.  Tutulmanın güçlü yanlarından biri Uranüs ün verdiği destekten geliyor. Boğa burcuna geçtikten sonra artık açılımlarını yapmaya başlayan gezegen kalıpları yıkmak için yoğun güç sarf edecek. Bu değişim gücü önceleri pek çok noktada negatif algılansa da zamanla pozitif yanlarını gösterecektir.

Tutulmada oğlak burcundaki birikim ve Satürn Plüton yakınlaşması dikkat çekici gelişmeler ile yeni ayrılıklar ve ortaklıkları beraberinde getirecektir. Bununla birlikte yeni yıla çok yakın bir dönemde gerçekleşen tutulma 2020 yılını da yön verici etkilere sahip olacak. 10 ocak 2020 tarihinde yengeç burcundaki ay tutulması menzili de olayları etkilemeye başlayacak. Tüm bu etkilerin yanı sıra oğlak burcuna geçmiş olan Jüpiter de yine bu birikimin koruyucu gücü olarak yerini alıyor. Bu görünüm aslında 2019 yılın da başlayan bir takım dönüşümlerin kendini tamamlaması demek. Genel olarak başlayacak olan yeni planın bizlere yeni bir dünya görünümü oluşturması demek. Önem sıramız değişecek ve bazı büyük hareketlerin aslında ne kadar kolay gerçekleştiğini göreceğiz. Kurgusal örüntümüzde denge içinde kalarak yerimizi almamız gerekiyor. Bağlarınızı kuvvetlendirme zamanıdır. 

17 Temmuz 2019 Ay Tutulması (Oğlak burcunda)

Ay başındaki güneş tutulmasından sonra oğlak burcunda yaşayacağımız ay tutulması daha kaotik zamanları işaret etmekte ve bu bakımdan kritik bir görünüm vermektedir. Etkileşime girdiği konular daha çok finans, ailevi ve hayatımızın genel anlamdaki denge unsurlarını içeriyor olacak. Tutulmanın çok güçlü olmaması bu kritik enerjiyi yumuşatıyor. Ayrıca Neptün ün destekleyici açıları da kurtarıcı olabilecektir.

Bir başka etkileşim değişime zorlayan Uranüs ve Retro da olan Merkür tarafından geliyor olacak ki buda bizi karşılaşacağımızın problemlerin çeşidini bir miktar arttırmakta. Bu yüzden sabit yapmakta olduğumuz işlere, tatil planlarına ve hamilelik sürecinde olanlar daha dikkatli olmalı diyebiliriz. Oğlak burcunda bulunan Plüton ve Satürn ise kurgusal açıdan geneli etkileyen olayları tetiklemenin peşinde olacaklardır.

Ağustos ayının on beşine kadar tüm bu dizilimden dolayı hayatımızın kendi denklemini ve resmin bütününü iyi okuyabilmemiz gerekiyor. Kişisel olarak her tür meziyetimizin testten geçmesini bekleyebiliriz. Bu aynı zamanda büyük miktarda gerçekleşecek olan dönüşümünde habercisi aslında bu yüzden başlayacak olan örüntülerinizi dengeli idare etmeniz hayati önem taşımaktadır.     

2 Temmuz 2019 Güneş Tutulması (Yengeç burcunda)

Yuvaya ait temaları geçmişin etkisini de arkasına alarak etkileyecek olan bu tutulma enerjisi akıllıca yönetilirse olumlu hale gelebilir. Oldukça zorlayıcı açılara sahip olan yaz aylarında olayların aktifleşmesini sağlayacak olan bu tutulma bu yönüyle güvenlikle ilgili meselelere de vurgu yapıyor.

Hayat dersi verecek kurgusal gelişmeler engeller zaman problemleri başı çekiyor olacaktır. Bununla birlikte Uranüs tutulmaya destek veriyor ve geçmişe takılmadan yenileyici koşullara karşı daha açık olmamız gerektiğini anlatıyor. Bu yüzden değişiklilere uyum sağlamak yada gereğini yapıp değişiklik yaratmak daha faydalı durumlar ortaya çıkarabilir.

Etkilenecek diğer konuların başında ekonomi, eğitim ve seyahatler var. Diğer taraftan uluslararası konularda daha aktif bir dönem geçirebilir. Ekonomik açıdan gelirlerimizi etkileyecek yeni oluşumlar yada geçmişten gelen açılımlarda yine karşımıza çıkabilir. Su elementinin aktif olması deniz ve atmosferik olayların ortaya çıkışı ile yine su grubunda olan kişilerinde dikkatli olması faydalı görünmekte.


Ay ve güneş tutulmalarının astrolojik etkileri

Yazıların tüm hakları saklıdır

Murat KOYUN