Menü Kapat

Gücünü Keşfet

Kendi güçlerinizi keşfetmeniz belli noktalarda kendinizi test etmeniz ve zorlamanıza bağlıdır. Simya yolculuğunda kişi kendisi ve hayatıyla ilgili büyük bir mücadeleye başlar.

Simyaya yeni başlamış birinin istek ve hevesi aslında yaşamımız içindeki tüm başlangıçların amaca ulaşması için gereken heves ve istektir. Bu başlangıcı yapılan her şeyin başarıya ulaşması için gerekli olan enerjiyi ortaya çıkartır. Kişiyi kendini keşfetme sürecine yönlendirmeniz gerekmektedir.

Simya eğitiminin en öncelikli hedeflerinden birisi budur. Böylece kişi kendi özüne doğru başlamış olduğu büyük yolculukta tüm güçlerini, zayıf noktalarını ve ne yapması gerektiğini bulmuş olur. Hepimiz bu dünyaya bir sebeple farklı özelliklerle geldik. Kendimiz ve yaşam amacımızla uyum içinde yaşamayı öğrenmek bir insanın alabileceği en büyük hediyedir. Hayallerinizin farkına varmak ve yaşamak istediğiniz hayatı yaratmak, yaşam amaçlarınızı gerçekleştirmek için hedefler koymayı gerektirir.

Simya hedeflere ulaşmak için rehberlik eder. O çalışan bir sisteme sahiptir. Bu sistemde kişi geçmiş ve gelecek arasında kurgusal bağlarını keşfederken sıfırın enerjisini, sessizliğin dilini ve enerji dengeleme prensibini öğrenir.

Hepimiz bir arayış içindeyiz ve aradığımız şeyi çevremizde ya da uzaklarda arıyoruz. Öyle zannettiğimiz içinde genelde sonuçsuz kalıyoruz hayatın içerisinde. Bunun için kimse hislerine başvurmayı denemiyor ve onlara güvenmeyi tercih etmiyor. Oysa insanın gerçekten güçlü olduğu yer hisleridir. Onu hayatındaki mucizelere sadece hisleri götürebilir.

Meditasyon

Bir malzemeyi işlediğiniz zaman onun kendini bulması için bir müddet dinlenmeye bırakırsınız. Örneğin güzel bir yemek yaptınız yemeğin demlenip lezzet bulmasını beklersiniz. Buradaki ortak nokta dinlenmeye ve kendisini bulmaya bırakılan malzemenin öncesinde işlenmiş olmasıdır.

Bir dinlenme ve dengeyi bulma egzersizi olan meditasyon uygulaması da aslında buna benzemektedir. Burada önemli olan nokta ise kişinin kendisini ne kadar işlemiş olduğudur. Eğer kişi kendisiyle ilgili hiçbir çabası olmamışsa ve dengeyi meditasyonla bulmaya çalışıyorsa hiçbir işe yaramayacaktır. Kendi iradesini test etmeye çalışan zorlayan ve bilgi kazanımlarıyla yine kendisini bu yolda pişiren kişi tüm bunları kendi bünyesinde lezzetlendirmek istediğinde meditasyon yapmalıdır. Bu konu günümüz dünyasında hızlı bir şekilde tüketildiği için de gereken değerini bulamamıştır. Normalde hangi öğreti olursa olsun yolu zorluklarla örülüdür. Her zaman ki gibi bizi kısa yola sürükleyen zihnimiz ve nefsimizdir.

Eserin maddesi

İnsanın özü akışkan formda bir enerjiye sahiptir. İçinde aydınlık ve karanlık unsurları bir arada bulundurur. Onun zaman kavramı bu dünyaya ait değildir. O yüzden siz zamana karşı yarışırken o bunlara aldırmaz. Özün istediği tek şey hapis olduğu bedenin içinde bağlanacağı bir şeyler bulmaktır. İstemediğimiz şeyleri yaptığımız zamanlar bize saçma gelir. Ya da hayatımızda bizi zorlayan durumların tekrarlaması kendimizi şansız hissettirir. Ne var ki bir yere yönlendirmediğimiz öz ve onun bağ kurma enerjisi bunu yapıyor olabilir. Bu nokta onun anlaşılması zor olan yönüdür. Bir kişinin işlerinde sürekli başarısız olduğunu düşünelim. Bu durumda özü başarısızlığa bağlanmış olabilir. Yani kişi başarısızlığı sevmeye başlamıştır. Tabi ki bu durum bizlere mantıksız ve imkânsız gibi görünür. Fakat sorunun çözümsüzlüğü de bundan kaynaklanmaktadır. Kabullenemediğimiz her ters denklem yaşamımızdaki sorunların temel nedenlerindendir. İnsan onu incitmeyecek şeylerden korkabilir. Ya da ona iyi gelmeyecek şeylere özlem duyabilir. Burada önemli olan bunların kabullenilmesi ve bu bağları çözebilmesidir. Bunun içinde eserin maddesini iyi anlaması gerekir.

İlişkilerimiz

İnsanlar için en kolay ve en yakın dönüşüm imkânı sürdürdükleri ilişkiler içerisinde saklıdır. Bunun nedeni insanların genel olarak ya alıcı ya da verici enerjiye sahip olmalarından kaynaklanır. Bir kısmımız hayatı boyunca ondan çok şey beklenen biri olarak hayatına devam eder. Ailenin en fedakârıdır. Eşi, çocukları ya da arkadaşları ondan sürekli destek almaya çalışırlar. Genelde çok yorulurlar fakat görevlerine devam etmek isterler. Bu kişiler için dönüşüm bu durumun farkına varıp artık kendisi içinde bir şeyler yapabilmekle başlayacaktır. Bu durumun tam tersinde ise alma konusunda başarılı olanlar vardır. Her ne kadar istediklerini zaten aldıklarını düşünseler de aslında onlarında dönüşüme ihtiyacı vardır. Bunu da kolayca almak yerine kendileri halletmeye çalışarak ya da başkaları içinde bir şeyler yaparak başarabilirler. İşin özünde tek yönlü enerjiler insanın her zaman olumsuz senaryosunu oluşturan baş aktördür. Bu yüzden kendimizi doğamızda olan alıcı/ verici seviyesine yükseltmemiz gerekir. Çünkü insanlar için iki durum içine de gizlenmiş mutluluklar vardır.

Görüşmeler


İstanbulda simya ögrencilerimle buluşup İstanbulun kurgusunu bir kez daha gözden geçirdim. Bu şehirde dokuyu ve zamanı anlarsanız muhtemelen kazanırsınız. Fakat zaman algınızı güncellemeniz şart…


Ankara ziyaretimde buradaki öğrencilerimin oldukça gayretli ve dönüşüm konusunda başarılı olduklarını gördüm. Ankaranın kurgusunda akış problemi var bu yüzdende kurgusal hareketlerde daha dikkatli olmakta fayda var…