Gezegen Hareketleri

31 Ekim-22 Kasım Merkür retrosu Akrep Burcu

11 Ağustos-08 Ocak 2020 Uranüs Retro Boğa Burcu

2019 da kalıcı olarak boğa burcuna yerleşen Uranüs uzun soluklu Retro hareketiyle sabit olan yapılara olan baskısı artacaktır. Ekonomik temeller, toprak ve finans ekseninde de dünya çapında değişimleri getireceği şüphesiz ama bu değişimi görmemiz zaman alacaktır.

Bireysel durumlarımızda değişime uğrayacak olan konuların peşinden gitmek yıpratıcı olacaktır. Bu yüzden değişime açık olmak son derece önemli. Retro döneminde oğlak burcuna geçecek olan Jüpiter ile faydalı ekiler ve enerjiler ortaya çıkaracak ve gelişimsel bir kişisel plan yaratabilecekler.

21 Haziran-29 Kasım Neptün Retro Balık Burcu

Balık burcunda uzun zamandır transitine devam eden Neptün iç dünyamızın derinlerinde başlattığı çalışmasına devam ediyor. Bu yılda uzun Retro dönemine başlayacak ve çoğunlukla Jüpiter ile ortak etkileşimde olacaklar. Özellikle hayata olan bakış açısı, inançlarımız ya da ideolojik konular üzerinde aktif olacaklar. Bununla birlikte eğitim ve dış ilişkilerimizle ilgili konularında farklı yönlere doğru gitmesini sağlayabilirler.  

24 Nisan-4 Ekim Plüton retrosu Oğlak Burcu

Uzun süredir devam eden oğlak burcu ev sahipliği içerisinde bir kez daha Retro hareketine başlayacak olan Plüton bizlere bu yılda yanlışlarımızı görmemizde yardımcı olacak. Kariyer ve finans konularında doğruları yakalama şansını bu beş aylık dönemde iyi değerlendirmek önemli. işle ilgili kararları kendimizle ilgili pek çok saptamayı yaptıktan sonra vermemiz de yerinde olacaktır.

Tabi bazı yanlışların farkına varılması üzücü olabilir ama buna takılmamak gerekli. Bunun dışında gizli kalmış hesaplarında ortaya çıkması muhtemel görünmekte. Plütonun ders verici Satürnüde arkasına alması bu etkiyi biraz daha sert bir hale getirebilir. Planların yolunda gitmesi pek çok açıdan zaman alsa da ilerisi için hataları azaltabilme imkânımız önemli olacaktır.

JÜPİTER YAY BURCUNDA

Akrep burcunda gün ışığına çıkmamış konuları geliştiren ve ülkemiz üzerinde de koruyucu etkisini yansıtan Jüpiter buradaki işini bitiriyor ve 08 kasım 2018 de yay burcuna geçiyor. Jüpiter yay burcunda oldukça güçlü bir enerjiye sahiptir. Bu konumda yay burçları ve ateş grupları da iyi yönde etkilenirler.

Bir yıl sürecek transitinde bizleri dışa açık ve hareket içeren enerjilerle etkileyecektir. Bu olumlu yanları değerlendirmemiz oldukça önemli olabilir. Ayrıca seyahatler, hayata bakış açımız ve başarı kazanma açısından bizlere yine olumlu yönde destek verecektir.

Bunun yanında Retro yaptığı dönemlerde ve kritik açılara maruz kaldığında enerjisini bu konuları zorlayıcı yönde de kullanabilir. Özellikle harcama ve tüketme eğilimlerimizdeki artışları tetikleyeceğinden bu konuya özellikle dikkat etmeliyiz.

Kişisel gelişim, öğretiler, gelecek planları, akademik çalışmalar, uluslararası konular yoğun olarak gündemde olacak ve gelişme kaydedeceklerdir. Bu açıdan baktığımızda 2019 un daha gelişimci geçecek olması muhtemeldir.

Tabi kurgusal açıdan baktığımızda Jüpiter akrepte olgunlaştırdığı konuları etrafa saçmaya başlayacaktır. Buda oldukça şaşırtıcı konu ve gündemleri yaratacağa benziyor. Genel anlamda enerjinin yön değiştirmesi her açıdan yeni planların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ekonomik faaliyetler değiştirici gücünü ortaya koyacak doğa olayları ise 2019 yılı boyunca kendisine yeni boyutlar ve yeni etki alanları yaratacaktır. İnsanlığın son derece dikkat etmesi ve geri dönüşü olamayan bazı örüntüler içinde olduğunun farkına varması kaçınılmaz görünmektedir.

Burçlara etkisine baktığımızda koçlar eğitim ve seyahatler konusunda olumlu etkiler alacak ve pek çok yeni bağlantı kurma şansı yakalayacaklar. Boğalar hukuksal ve spiritüel alandaki gelişmelere maruz kalacaklar. İkizler burcu evlilik anlamında ve ticari işlerde şanslı olacaklar. Bekar ikizler önümüzdeki bir yılı değerlendirebilirler. Yengeçlere baktığımızda sağlık ve çalışma koşullarında artık daha rahat bir döneme geçiş yapacaklar. Aslan burçları daha iyi bir talih ve yenilenme enerjisiyle karşılaşıyor olacaklar. Başaklar ailevi sorunlarında çözüme doğru yaklaşıyorlar. Bu konuda korumacı bir etki altına giriyorlar. Teraziler biriken problemleri çözmeye başlayacaklar ayrıca iletişim açısından daha akıcı bir yıl geçirecekler. Akrep burçları ana gelir kaynaklarına ilişkin yeni gelişmeler ve değişimlere açık olmaları gerekmekte. Yaylar Jüpiter in bu burca yerleşmesiyle her açıdan gelişime açık olan konuma yükseliyorlar. Önümüzdeki yılı güzel değerlendirmeleri gerekiyor. Oğlaklar iç dünyalarındaki meseleler ile ilgili durumlara yönelebilecekler. Duygusal konular önem kazanacak. Kova burçları sosyal çevrelerini ve kariyer konumlarını yükseltebilme şansı bulacaklar. Bu açıdan önemli bir yıl kovaları bekliyor. Son olarak balık burçları finans ve ekonomik alandaki gelişmelere bağlı olarak ilerleme kaydedebilirler. İş konusun da istedikleri yöne ilerleyebilirler.

URANÜS BOĞA BURCUNDA

Dünyada isyan ve çatışmacı bir ortamın değişim hareketini başlatan ve 2010 yılından bu tarafa koç burcunda yolculuk eden Uranüs artık yeni bir konuma geçerek yeni bir gelişim seviyesinin önünü açıyor. İsyan ve baş kaldırış gizli ameller mücadele gerektiren ortamlar hepsi yerini daha sabit bir enerji olan boğada daha gerçekçi hallere dönüştürmeye bırakıyor.

Genel anlamda Uranüs bu noktada temel ve sabit değerleri yerinden oynatmayı deneyecek bu hepimize başta zor gelse de sonrasında kendini kabul ettirecektir. Bu konuda en büyük temennim toprak kavgaları gibi durumları tetikleyerek sonrasında büyük bir savaşı başlatmaması tabi ki. Konuyu basitçe ele alırsak hayatımızın değişmez dediğimiz noktalarına gelecek bir enerjiyle karşı karşıyız.

Kurgusal açıdan bakacak olursak Uranüs kurguyu oldukça hızlandırabilen bir etkiye sahiptir. Olaylar arası geçiş hızını özellikle burç değişimlerinde artırır. Kendimizde görmek istediğimiz değişimleri daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Unutmadan öngörülemeyen etkilerde tabi ki büyük oranda artacaktır. Bu noktada hayatınızda esnek bir tutum sergileyebilmek en güçlü korumayı sağlar. Çünkü değişim katı halleri kaldırmayacaktır.

Burçlara göz atacak olursak koçlar ençok maddi konularda gelir durumlarında değişimlere maruz kalacaklar. Boğalar hayatlarının her alanında bu değişimle karşılaşabilirler ve en çok özgürlük isteklerindeki artış kendini hissettirecektir. İkizler iç dünyalarında dönüşüme uğrayacak. Yengeçler ise sosyal hayatlarında ve arkadaş çevreleri bakımından etkilenecektir. Aslanlar kariyer ve iş hayatlarına ilişkin değişimler yaşarken başak burçları yurt dışı, eğitim ve yeni keşfedecekleri alanları deneyimleyecekler. Teraziler enerjilerini dengelemeliler kaotik olaylar sürpriz gelişmelere yol açabilecektir. Akrepler evlilik hayatlarında ve ortaklık gibi konularda yeni bir boyut yaşayacaklar. Yaylar çalışma hayatı ve sağlık açısından yoğun ve baskın bir döneme giriyorlar. Oğlak burçları kendilerine biraz zıt olan havai bir enerjiye kapılabilirler. Duygusal dengesizliklerde artış başlayabilir. Kova burçları kendi ailevi konularında ve güvenlikle ilgili durumlarının üzerine daha fazla kafa yoracaklar ve değişimler gözlemleyebilecekler. Son olarak balık burçları iletişim konusunda tarz değişimine uğrayabilir problem çözme ve analitik olabilme konusunda kendilerini değiştirebilirler.

SATÜRN OĞLAK BURCUNDA

Gökyüzünün ders verici hocası satürn yay burcu geçişini tamamlayarak 2020 yılına kadar kalacağı oğlak burcuna geçiyor. Bu burçta plütonla birlikte pek keyifli çalışacağını söyleyemeyeceğim fakat hayatımıza olan katkıları tecrübe ve deneyime dayalı olacağı için onu tamamen olumsuz kabul etmek büyük haksızlık olacaktır.

Öncelikle satürn bizlere bu konumda gücü ve sürekliliği yani istikrarlı olmayı gösterecektir. Ayrıca kimi zaman buna mecbur da kalabiliriz. Başarısızlık korkusu yaratabilir iç dünyamızda ama buna boyun eğmeyenler kazançlı çıkacaktır.

İyi hesap yapmak, ayağı yere sağlam basmak ve yüksek amaçlarımıza ulaşmak için yavaş ve özenli ilerlemeyi benimsemek iki yıl boyunca unutmamamız gereken en önemli durumlardır.

Zorlayıcı pozisyonda ise bencillik, hırçınlık ve şüphecilik gibi etkilere yol açabilir. Dünya finans ve yatırım sektörlerini dizginleyip bir ders verebilir. Ülkeler arası süregelen anlaşmazlıkları krize dönüştürüp kritik tablolar sergileyebilir.

Ülkemizin daha çok iletişim kanallarını vuracaktır. Buda aslında bizler için oldukça şansız bir konum çünkü zaten bu açıdan sorunlu ve ayrışmacı bir haldeyken birde bu zorlayıcı etken tuzu biberi olabilir. Fakat ders alıp düzelme ihtimallerini de unutmamak lazım. Gelecek açısından dış ilişkilerde daha sakin ve ağır olmak bizlere yarar sağlayabilir. Zorlama yapmak toplumu hırçınlaştırmak çok daha beklenmedik reaksiyonlar verebilir.

Önümüzdeki yıllarda plüton, satürn ve uranüs beraber çok çalışacak ülkeler arasında toprak kavgalarını finans ve güç dengelerini sürekli değişime uğratacaktır. Bununla birlikte atmosferik ve jeolojik hareketlerde dünyanın gündemleri arasında daha çok yer alabilir. Bu yüzden hayırlısını ve kolay olanı temenni ediyorum hepimiz için….

“Yazıların Tüm Hakları Saklıdır”

Murat KOYUN