"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gezegen Hareketleri

astrolojide gezegen hareketleri

2020 YILININ SON MERKÜR RETROSU AKREP BURCUNDA

13 Ekim- 5 Kasım tarihleri arasında Merkür akrep burcunda bu yılın son retrosunu gerçekleştiriyor olacak.  Bu retroya koçtaki mars retrosuda eşlik etmesinden dolayı ekim ayının özellikle iç dünyamıza olan baskın enerjisi çevremize negatif yansıyabilir. Bilim, hukuk ve buna bağlı pek çok temada ilerlemek bir hayli zor olacak. Ayrıca bu dönem spiritüel çalışmaların da daha dikkatli yapılması gerekiyor. Ülkemizde yoğunlaşan problemlerin günlük hayatımıza daha fazla etki etmesi de diğer önemli bir konu olacaktır. Bu noktada hataların her alana yayılımı söz konusu olabilir. Retronun son aşaması terazi burcunda tamamlanacağından ortaklıklar, evlilikler ve ikili ilişkilerde bu enerjiden nasibini alabilir. Akrep, terazi ve koç burçları bu duruma daha çok dikkat etmeleri gerekebilir.

2020 Yılında Mars Retrosu Koç Burcunda

Mars bu yıl yönetici olduğu koç burcunda Retro hareketi ile birlikte uzun bir transit gerçekleştirecek. 28 haziranda koç burcuna geçişini yaparak ilk etapta destekleyici konumlarda mücadeleci bir güç verecek ve kişisel planların öne geçmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda Venüs ünde ikizlerdeki Retro sunu bitirmesi ile iletişim kanalları rahatlayacaktır. Fakat bu sırada temmuz da devam eden Merkür retrosuyla ters açıda kalması hayatımızdaki aksaklıkların gücünü bir miktar daha arttırabilir. Güvenlik ve yuvaya ait konularda tehlikeler yaratabilir. Ağustos ayı ile birlikte ve sonrasında oğlaktaki Satürn, Jüpiter ve Plüton a ters düşerek kısıtlanmaları ve genele ilişkin düzenin değişmesini sağlayabilir. Ayrıca ekonomik dengelerde de büyük değişiklikler ortaya çıkarabilir ve durumları sonuna kadar zorlayabilir. Eylül ayının ikinci haftasında başlayıp kasım ayının ikinci haftasında bitecek olan Retro hareketinde ise kişisel gerginlikler, ego artışı ve gelişim açısından durgunluk dönemini işaret etmektedir. Bu yüzden bu dönemde kendi halimizi anlamamız oldukça önemli. Çatışmacı ve hızlı bir kurgusal enerjiyi getirecek olması dünya gündeminin de oldukça karışmasını sağlayabilir. Zaten zor geçen 2020 yılının çok merak edilen finalini özellik ekim ayında izlemek durumunda da kalabiliriz. Mars 7 ocak 2021 de koç burcunu terk etmiş olacak.     

SATÜRN KOVA BURCUNDA

2 yıllık oğlak burcu transitinde sona yaklaşan Satürn 2020 yılında kademeli olarak kova burcuna geçişini tamamlayacak. İlk geçişi 22 mart 2020 tarihinde yapacak olan Satürn temmuz ayında oğlak burcuna geri dönecek ve Retro dan çıktıktan sonra aralık ayında kova burcundaki 2 yıllık yolculuğuna  tam olarak başlamış olacak. 2023 yılında ise balık burcuna hareketle kova transitine son verecek.

Bu transitte Satürn enerjisi yüksek çalışacaktır. Özellikle yaratıcılık ve odaklanma açısından olumlu etkilere sahip olacak. Sosyal konuları daha çok aktif edecek olan Satürn bizleri bu açıdan pek çok teste tabi tutabilir. Ayrıca dostluklar ve gruplarda bu testlerden nasibini alacaktır. Bunun yanında kitleler üzerinde de transiti sırasında yaptığı açılara göre yoğun etkileşim sağlayacak ve kimi zaman buhranlara sebep olabilecektir. Özellikle adalet, vicdan ve dürüstlük kavramlarının insanlar üzerindeki etkisi daha da artacak diyebiliriz. Bu konularda almamız gereken hayat dersleri de karşımıza çıkabilir.

Kişisel planda ego ve kibir yapabilir. Satürn nün yoğun enerjisi kişilik üzerinde kimi zaman baskı yaratabilir. Buda başarı ve tatmin zamanlarında negatif duygu durumuna kolayca dönüşme fırsatı bulur. Buna ek olarak birlikte bir şeyler başarmak ve bütüne dair bilinçlenme farkındalığı da artış gösterecektir. Kova burcu başta olmak üzere terazi ve ikizler burçları etkileri daha baskın hissedebilirler.    

JÜPİTER OĞLAK BURCUNDA

3 Aralıkta Jüpiter yay burcundaki transitini tamamlayarak oğlak burcuna geçiyor ve 20 Aralık 2020 tarihine kadar bu burçta ilerlemeye devam edecek. Dolayısı ile oğlak burcu 2020 yılının şanslı burcu olarak gökyüzünde yükselecek. Oğlak burcunda kariyer ve ekonomik alanda geliştirici etkilere sahip olan Jüpiter ne kadar az kısıtlanırsa o kadar fayda sağlayacaktır. Ayrıca bu burçta kendi enerjisini tam gösteremese de olumlu yönde etkileşimlere neden olacağını da rahatlıkla söyleyebilirim. Yine yıl boyunca alacağı destekleyici açılarda buna yardımcı olacaktır. 

Burçlara baktığımızda ise; koçlar kendilerini kariyer konusunda geliştirebilir ve yeni kazanç kapısı bulabilirler.  Boğalar eğitim ve seyahat konularında şanslı olacaklar ayrıca hayatlarındaki değişim rüzgarlarını daha çok hissedecekler. İkizler burcu hislerine daha çok güvenebilir kazanç konusunda sürprizler yaşayabilirler. Yengeçler evlilik konsun da girişimlerde bulunabilirler sorunlarını çözebilirler ortaklık konusunda şanslı olabilirler. Aslan burçları sağlık ve çalışma koşulları açısından daha rahat bir yıl geçirecekler. Başaklar aşk ve eğlence yönünden şanslı olacaklar dengeyi kolay yakalayacaklar. Terazi burçları aile yaşamlarına ait konularda çözümleyici bir yıl geçirecekler. Akrepler ise iletişim ve fikir konusunda akıcı ve verimli bir yıl geçirecekler. Yay burçları düzenli gelir sağladıkları işler açısından gelişmeye başlayacaklar ve daha rahat olacaklar. Oğlaklar şanslı yıllarında gelişime ve fırsatlara tamamen açık olmalılar. Kova burçları iç dünyalarında ve düşüncelerin de çözüme kavuşacaklar. Son olarak balıklar ise sosyal çevre ve statü bakımından genişleyerek faydalı bağlantılar ile başarı yakalayabilirler.

URANÜS BOĞA BURCUNDA

Dünyada isyan ve çatışmacı bir ortamın değişim hareketini başlatan ve 2010 yılından bu tarafa koç burcunda yolculuk eden Uranüs artık yeni bir konuma geçerek yeni bir gelişim seviyesinin önünü açıyor. İsyan ve baş kaldırış gizli ameller mücadele gerektiren ortamlar hepsi yerini daha sabit bir enerji olan boğada daha gerçekçi hallere dönüştürmeye bırakıyor.

Genel anlamda Uranüs bu noktada temel ve sabit değerleri yerinden oynatmayı deneyecek bu hepimize başta zor gelse de sonrasında kendini kabul ettirecektir. Bu konuda en büyük temennim toprak kavgaları gibi durumları tetikleyerek sonrasında büyük bir savaşı başlatmaması tabi ki. Konuyu basitçe ele alırsak hayatımızın değişmez dediğimiz noktalarına gelecek bir enerjiyle karşı karşıyız.

Kurgusal açıdan bakacak olursak Uranüs kurguyu oldukça hızlandırabilen bir etkiye sahiptir. Olaylar arası geçiş hızını özellikle burç değişimlerinde artırır. Kendimizde görmek istediğimiz değişimleri daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Unutmadan öngörülemeyen etkilerde tabi ki büyük oranda artacaktır. Bu noktada hayatınızda esnek bir tutum sergileyebilmek en güçlü korumayı sağlar. Çünkü değişim katı halleri kaldırmayacaktır.

Burçlara göz atacak olursak koçlar ençok maddi konularda gelir durumlarında değişimlere maruz kalacaklar. Boğalar hayatlarının her alanında bu değişimle karşılaşabilirler ve en çok özgürlük isteklerindeki artış kendini hissettirecektir. İkizler iç dünyalarında dönüşüme uğrayacak. Yengeçler ise sosyal hayatlarında ve arkadaş çevreleri bakımından etkilenecektir. Aslanlar kariyer ve iş hayatlarına ilişkin değişimler yaşarken başak burçları yurt dışı, eğitim ve yeni keşfedecekleri alanları deneyimleyecekler. Teraziler enerjilerini dengelemeliler kaotik olaylar sürpriz gelişmelere yol açabilecektir. Akrepler evlilik hayatlarında ve ortaklık gibi konularda yeni bir boyut yaşayacaklar. Yaylar çalışma hayatı ve sağlık açısından yoğun ve baskın bir döneme giriyorlar. Oğlak burçları kendilerine biraz zıt olan havai bir enerjiye kapılabilirler. Duygusal dengesizliklerde artış başlayabilir. Kova burçları kendi ailevi konularında ve güvenlikle ilgili durumlarının üzerine daha fazla kafa yoracaklar ve değişimler gözlemleyebilecekler. Son olarak balık burçları iletişim konusunda tarz değişimine uğrayabilir problem çözme ve analitik olabilme konusunda kendilerini değiştirebilirler.

NEPTÜN BALIK BURCUNDA

2012 yılı şubat ayında Neptün balık burucundaki transitine tam olarak başlamıştı. Neptün balık burucunda kendi evi olan 12. Eve de yerleşmiş oldu. Bu noktada temsil ettiği iç dünya sezgiler ve inanç konusunun ön plana çıkmasını sağlamaya başladı. Ayrıca insanlarda ki hassaslığı arttırarak negatif enerjiye karşı direncimizi azalttı. Spiritüel ve bilinçaltı çalışmalarının önünü açtı. Doğru noktaları yakalayanlar bu süreçte pozitif bir dönüşüm geçirdiler. Bununla birlikte hayal gücünün olumlu ve olumsuz etkisini hayatımıza fazlaca yönlendirmiş oldu.

Genel olarak Neptün etkisi denizlerdeki dalga etkisi gibi uzun süreli, yavaş ama etkilidir. İnsanlığın ruhsal eğilimlerini ve hayata yansımalarını etkiler. 2012 yılından beri her alanda artık bunu gözlemlemek mümkün. Özelliklede inançlar konusunda kitleleri etkileyen yanıltıcı enerjisi tehlikeli durumları da ortaya çıkartmıştır. Bu süreç 2026 yılı ocak ayına kadar etkisini koruyacaktır.

2026 yılında koç burcuna geçecek olan Neptün rahatsız bir enerji konumu sergilemeye başlayacaktır. Özellikle kişilik problemlerini psikolojik düzeyde arttırabilecek etkileri olabilir. Sezgilerimizi her ne kadar kuvvetlendirecek olsa da maskelerimizin altına daha çok saklanmak isteyebiliriz. Bu bakımdan iletişim ve ilişkiler konusu da son derece zor bir dönem başlamış olacak. Genel olarak dünyada ise inançların ülkeler arası meselelere dönüşmesi mümkün olabilir. İdeoloji, proje, fikir ve sanat alanında büyük değişimler gerçekleşebilir. Tabi ki önümüzdeki yıllarda bu açılımı daha yakından incelemeye devam edeceğiz.     


Astrolojik açıdan gezegen hareketleri retrolar ve transitler.

“Yazıların Tüm Hakları Saklıdır”

Murat KOYUN